Endagskurs
Är det fem år sedan du certifierade dig som KA? Då är det hög tid att förnya ditt certifikat! För att göra det, krävs att du har dokumenterad kunskap om det som förändrats inom bygglagstiftningen.
Det händer mycket i PBLs regelverk just nu. Under kursen går vi igenom förändringarna, särskilt förändringarna i Boverkets byggregler. Kursen är utformad för dig som ska uppdatera ditt certifikat som KA, men är även intressant för andra.
Kursen ger dig kunskap och vägledning i rollen som kontrollansvarig. Teori varvas med praktik och ger en god förberedelse för tentamen som du behöver genomföra. Godkänd tentamen ingår som en del i certifieringen till kontrollansvarig.
Kursen vänder sig i första hand till Kontrollansvariga med certifikat som snart löper ut.
Kursen passar också för dig som vill veta mer och som jobbar med kontrollfrågor i PBL, handläggare på byggnadsnämnd, beställare exempelvis.
Du har tidigare gått grundkurs i ämnet annars inga specifika förkunskaper för att gå kursen. För att bli certifierad kontrollansvarig krävs det att du har formell utbildning och erfarenhet av byggverksamhet, alternativt minst 10 års byggerfarenhet. Det är också krav på en godkänd tentamen och intyg om allmän lämplighet.
Grundtentamen (4 timmar) eller förnyelsetentamen (2 timmar)
Om du har arbetat i väsentlig omfattning, 2 större eller tiotalet mindre projekt under de senaste 5 åren, kan du skriva en förnyelsetentamen. Frågorna fördelas på hela litteraturlistans innehåll, men med fokus på det viktigaste som ändrats sedan 2011. Stäm av med ditt certifieringsföretag om du kan skriva förnyelsetentamen. Certifieringsföretaget måste vara detsamma som när du gjorde grundtentamen.
Observera att kostnaden för tentamen samt certifiering inte ingår i kursavgiften. Vid de fysiska kurserna på plats i kurslokal beställer EGA tentan till dig och du skriver den på eftermiddagen direkt efter kursen. Vid de digitala kurserna har vi inget tentamenstillfälle utan du får själv kontakta ditt certifieringsföretag och bokar tenta hos dem. För båda gäller att RISE respektive Kiwa debiterar dig för själva tentamen.
Du ansöker sedan själv om certifiering hos RISE eller Kiwa. För mer information om tentamen, certifiering, litteraturlista, prisuppgift mm. Vänligen kontakta ditt certifieringsföretag direkt:
RISE
Kiwa
Lästips
Boverkets krav i BFS 2011:14 KA 4 och BFS 2023:2 KA 6 för att bli certifierad.
Klassrum
6 100 kr per deltagare exkl.moms. I priset ingår kursdokumentation, Lagtextens byggregler (PBL, PBF, BBR m.fl), övningsuppgifter, digitalt kursintyg, lunch samt för- och eftermiddagsfika.
Digitalt klassrum
5 900 kr per deltagare exkl.moms. I priset ingår kursdokumentation, Lagtextens byggregler (PBL, PBF, BBR m.fl), övningsuppgifter samt digitalt kursintyg.
E G Andersson Konsult AB
Kyrkogatan 16, 826 32 Söderhamn
0270-105 10
Org-nr 556367-3556